Kako uzimati ljekovite gljive

Sušene ljekovite gljive iz prirode kuhaju se u vodi kao čaj, a dobivena tekućina je vodeni ekstrakt ljekovitih gljiva (dalje u tekstu: čaj). Voda izvlači mnoge tvari topive u vodi, od kojih su najvažniji polisaharidi glukani. Postoji način kako iz gljiva izvući više aktivnih tvari koje nisu topive u vodi ali su topive u alkoholu. U tu skupinu pripadaju uglavnom sekundarni metaboliti gljiva koje ih sintetiziraju za obranu od mikroorganizama, i to su terpeni, steroli, alkaloidi, antibiotici, kiseline i enzimi i sl. Gljive koje su već upotrijebljene za čaj koristimo još jedanput namakanjem u alkoholu. Gljive otpuštaju teško topive tvari i tako dobivamo alkoholni ekstrakt ljekovitih gljiva. On se može pripremiti s prirodnom rakijom ili etanolom.

Studije o ljekovitim gljivama koristile su se većim brojem načina ekstrakcije ljekovitih gljiva.

Više od 90% najproučavanijih gljiva bilo je bazirano na ekstrakciji vodom ili etanolom i u širokom spektru su dokazano djelotvorne. Ovaj način korištenja dostupan je u kućnoj upotrebi i kao takav se nastavlja na narodnu tradiciju korištenja ljekovitih gljiva. Osim toga, količina gljiva s kojom obično raspolažemo nije velika i treba ju maksimalno iskoristiti.

To je razlog zbog kojeg radimo varijantu dvostruke ekstrakcije, vodom i alkoholom.

Ne postoji konsenzus treba li prvo otapati u alkoholu, pa poslije u vodi ili obratno. Beta glukani koji su topivi isključivo u vodi, na alkohol znaju reagirati pucanjem kemijskih struktura, dok su terpeni, steroli, flavonoidi i većina sekundarnim metabolita neosjetljivi na reakciju s vodom i na povišenoj temperaturi.

Iz svega proizlazi da je logično izvući prvo ono što se može oštetiti, a zatim otapati ostatak. Savjetujem taj način kao najbolji za potpuno iskorištavanje mješavine gljiva.

Konzumacija

Pripravke na bazi gljiva treba uzimati više puta dnevno poslije obroka ili između dva obroka kako bi bili 24 sata prisutni u metabolizmu.

Kada bi pripravak pili samo natašte (jednom dnevno), postojala bi mogućnost da ga žuč ili jetra izluče prerano, prvim prolaskom kroz metabolizam, ili mu umanje djelatnu količinu. S obzirom da se radi o molekularnim spojevima veće mase, pripravak se “maskira” za vrijeme probave hrane.

Recepti

Recept 1. Čaj od ljekovitih gljiva

Dnevnu dozu gljiva ostaviti namakati 12 sati, najbolje preko noći u otprilike 1 – 1,5 litri vode na sobnoj temperaturi. (U ovoj fazi dolazi već do značajne ekstrakcije i poželjno je dio prve količine natašte otpiti prije sljedeće faze; recimo 1 čašu-2dcl.)

Nakon toga zakuhati čaj na laganoj vatri, obavezno poklopljeno. Kada voda zakuha, odmah smanjiti plamen na minimum i takvo poklopljeno kuhati 15 min. Nakon kuhanja još minimalno pola sata držati poklopljeno da se sve vrijedne tvari izvuku iz gljiva. (Raspon temperature u kojoj se dešava vodena ekstrakcija je od 20 – 115*C, a idealna temperatura je oko 80*C. Temperatura vode ne smije prijeći 120*C jer tada dolazi do deformacije i pucanja prostornih struktura lanaca polisaharida glukana, i umanjenja zdravstvene vrijednosti cijeloga ekstrakta)
Po želji zasladiti i konzumirati kao svaki čaj.

Recept 1. Alkoholni ekstrakt od ljekovitih gljiva

Ocijeđene gljive iz čaja stavite u staklenu posudu ispunjenu prirodnom rakijom (cca40% alkohola). Ta posuda se svaki dan nadopunjuje novim gljivama i tako 30 do 40 dana.

Alkohola natočiti tek toliko da prekrije gljive, a po potrebi dodavati kad se volumen gljiva poveća. Posudu držite zatvorenom. 

Završni ekstrakt prije upotrebe treba dobro procijediti (istisnuti šakama kroz gustu gazu). Ukupna koncentracija alkohola u ekstraktu ne bi trebala biti veća od 30% ako koristimo domaću rakiju i u nju dodajemo mokre gljive iz čaja, koje pomalo razrijeđuju, smanjuju koncentraciju alkohola.

Alkoholni ekstrakt može se piti samostalno ujutro i navečer ili ga se pri postupku kuhanja čaja na početku dolije u vodu i pomiješa sa vodenim ekstraktom.
Čisti alkohol će pri kuhanju čaja ishlapiti, jer mu je točka vrenja 78* C, dok će vrijedne tvari ostati u čaju.

Preporučujem ovaj postupak (recept 1), iako zahtijeva svakodnevno kuhanje čaja jer se tako najbolje iskorištavaju sve vrijedne tvari u gljivama.

Dnevna se doza gljiva svaki dan kuha, pa se i svaki dan u nju mogu po volji i ukusu dodavati neki drugi biljni ekstrakti. Ja volim u kuhani i procijeđeni vrući čaj dodati malo domaćeg šipka i/ili kamilice, zasladiti ga sirupom agave i obavezno iscijediti jedan limun iz bio uzgoja.

Recept 2. — Klasična dvostruka ekstrakcija (tinktura)

Recept 2. koji je u biti klasična receptura biljnih tinkutra, zbog jednostavnijeg načina pripreme, koristiti samo kada niste u stanju kuhati svaki dan ili niste kod kuće ili općenito trebate tuđu pomoć. Najveća mana recepta 2 je što alkoholno namakanje gljiva prije kuhanja lomi strukture beta glukana na manje lance, i smanjuje učinkovitost ekstrakta. On vrijedi za biljke ali ne i za gljive u punoj mjeri.

Gljive se sve zajedno namaču u apotekarskom etanola 70% koncentracije.

Alkohola natočite tek toliko da prekrije gljive. 

Posudu držite zatvorenom.

Nakon 40 dana ocijedite alkoholni ekstrakt, a gljive stavite u posudu s vodom i kuhajte na laganoj vatri 60 min.

Procijedite vodu, ohladite je na sobnu temeraturu i dodajte ju alkoholnom ekstraktu.

Miješanjem alkoholnog ekstrakta s tekućinom u kojoj su se kuhale gljive dobivamo dvostruki ekstrakt. 

Takvoj tinkturi izmjerite volumen, podijelite s 30 i tako odredite dnevnu dozu.

Tinkturu uzimate ujutro i navečer ovisno o količini raspoložive tinkture koju ste napravili.

Ako smo koristili 500 ml 70% etanola, da bi ga razrijedili na 35% trebalo bi nam otprilike isto toliko prokuhane vode-čaja. Tu sami balansiramo kako nam odgovara i kako podnosimo alkohol. Za manje omjere alkohola u tinkturi potrebno je više čaja.