Ljekovitost beta-glukana
Beta-glukani su polisaharidi velikih atomskih masa koji se kao gradivi elementi nalaze u staničnim stijenkama gljiva, algi, bakterija i nekih žitarica.
Konzumne namirnice u kojima se mogu naći su gljive, zob i ječam u većoj mjeri, a u pšenici, raži i i stočnom sirku u vrlo maloj mjeri. Na primjer, manje je poznato da se konzumacija zobenih pahuljica preporučuje baš zbog prisutnosti beta-glukana u njima. Oni djeluju na zdravlje crijevnog mikrobioma pa tako posredno i na cijeli imunitet.
Struktura i veličina atomskih masa im varira ovisno o vrsti organizma u kojem se nalaze.
U gljivama se nalaze u staničnim stijenkama i spadaju u red primarnih metabolita.
Smatra se da su ljudskom organizmu najkompatibilniji beta-glukani iz viših gljiva, jer zbog sličnosti stanične građe ljudi i gljiva, za razliku od biljaka, imaju najučinkovitije djelovanje na čovjeka. Osim toga, na njih smo se kroz dugu povijest konzumacije adaptirali.
Tako npr. većinu prehrambenih žitarica koje smo križanjima uzgojili zadnjih nekoliko stotina godina, ne konzumiramo dovoljno dugo da bismo se adaptirali na njih (posljedica je alergija na gluten).
Beta-glukani se u industrijskim uvjetima zbog jeftinije proizvodnje ekstrahiraju iz mikroskopskih gljiva – kvasaca ili žitarica, ali njihova građa i svojstva nisu identična onima iz viših gljiva. Manjih su atomskih masa, strukture lanaca su im kraće.
Zna se da postoji izravna veza veličine lanaca beta-glukana i njihovih antikancerogenih svojstava. Što su lanci dulji i razgranatiji, imunološki su učinkovitiji, imaju snažniji učinak na stanice raka i njihove stanične mehanizme i načine ponašanja.
Njihova građa je unutar roda gljiva slična, ali varira od vrste do vrste po nekim specifičnim oblicima, načinima kako se međusobno povezuju, jesu li spiralno zavinuti i duljini bočnih lanaca vezanih za kralježnicu beta-glukanskog spoja.
Što je građa beta-glukanskog spoja kompleksnija i proteže se više u prostor kao sito sa hvataljkama, to je aktivnija u hvatanju slobodnih radikala u krvi. Zbog veće površine vezivanja lakše se vezuje za imunotijela ili stanice raka (tumorske ili slobodne) i na taj način ih inhibira-neutralizira po enzimskom principu.
Kada im se struktura razbije na manje lance ili se odvoje bočni dijelovi od kralježnice spoja, njihov zdravstveni učinak pada i do sto puta.
Kontakt sa alkoholom (etanolom i svim organskim otapalima) im lomi strukturu, cijepa ih na manje dijelove koji slabije hvataju slobodne radikale. U ljudskom organizmu postaju inertniji prema staničnim procesima imuniteta i izravno stanicama raka.
Većina današnjih komercijalno dostupnih lijekova ili dodataka prehrani na bazi beta-glukana ekstrahirana je iz kvasaca (mikroskopskih gljiva) ili iz biljaka, a oni rijetki ekstrahirani iz ljekovitih gljiva imaju nesreću da su im u procesima ekstrakcije razbijene prostorne strukture i umanjena učinkovitost, što je u nekim studijama i pokazano.
Oni se formalno imaju pravo nazivati beta-glukanima, ali njihova je djelotvornost usprkos čistoći i visokoj koncentraciji mala.
Jedini način da im se struktura zadrži (ne uništi) je postepenim otapanjem u vodi, na temperaturi oko 80*C, u obliku čaja. Zato je klasična receptura tinkture gdje se gljive prvo otapaju u alkoholu, a tek poslije kuhaju u vodi loša, jer im alkohol razbija strukturu i umanjuje djelotvornost. Ta receptura vrijedi za ekstrakciju biljnih preparata, ali nije preporučljiva za gljive, jer uništava strukturu beta-glukana.
Mnogi beta-glukani nisu topivi u vodi, a ipak imaju izravan učinak na imunitet, zato se uz čaj svakako treba konzumirati i dio taloga u kojem su ostali netopivi beta-glukani. Njih će u probavnom sustavu koristiti crijevne bakterije, koje su posrednici i aktivatori u imunološkim odgovorima tijela. U ljudski serum apsorbiraju se kroz stanične stijenke crijeva izravno u limfni sustav, gdje komuniciraju sa makrofazima kao poticaj aktiviranju imuniteta, te kao aktivne tvari samostalno. U tom procesu prijelaza u limfu glavnu ulogu imaju crijevne bakterije, probiotici i njihova međusobna interakcija,
Iako su beta-glukani iz viših gljiva samostalno iznimno ljekoviti – i farmaceutska industrija ih tako promovira, važno je naglasiti da su cjelokupni ekstrakti ljekovitih gljiva u kojima se nalaze i beta-glukani i stotine drugih većinom sekundarnih metabolita još puno ljekovitiji i snažnijeg djelovanja i to zbog međusobnog sinergijskog učinka koji još nije dovoljno razjašnjem. Razlog tome su stotine tvari u mikro količinama koje je vrlo teško detektirati, a kamoli objasniti njihove međusobne veze.
Evolucija gljiva je milionima godina usavršavala njihovu sposobnost sinteze imunotijela i odnose među njima da bi bile uspješne u preživljavanju.
Dodatak
Svojstvo beta-glukana, gdje je veličina atomske mase direktno povezana sa učinkovitošću protiv raka poznata je farmaceutskoj industriji.
Problem pucanja struktura beta-glukana riješen je specijalnom tehnologijom ionske ekstrakcije, koja je zaštićena farmaceutskim patentom 2013.g, ali se iz nekog razloga komercijalno ne koristi.
Tako nabavu ljekovitih gljiva i ekstrakciju beta-glukana moramo raditi sami, kuhanjem ljekovitih gljiva u vodi kao čaj.